Blog

Laboratuvar İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

laboratuvariklimlendirmecozumleri
Laboratuvar İklimlendirme Cihazları

Laboratuvar İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

Laboratuvar ortamının iklimlendirme işlemleri, laboratuvarda üretimi gerçekleşecek çeşitli ürün ve maddelerin test ve tahlillerinin laboratuvar ortamına uygun şartlarda yapılması gerekir. Bu şekilde yapıldığı takdirde laboratuvar iklimlendirme çözümleri sayesinde test ve tahlillerin net sonuçlar vermesi mümkün hale gelir. Sertifika sistemlerine göre yalnızca sıcak ve nem oranı sağlanmış test ve tahliller geçerli sayıldığından dolayı bu durum oldukça önemlidir. Bu durum da laboratuvar iklimlendirme sistemleri eşliğinde sağlanır.

Laboratuvar iklimlendirme sistemlerinin tasarım esnasında hem sıcak hem de nem miktarının yan etkileri üzerine düşünülmüştür. Eğer ortamdaki hava arzu edilen sıcaklık değerleri içerisindeyse nemin de kontrol edilmesi ve nemin uygun değerlere ulaştırılması gereklidir. Laboratuvar iklimlendirme sayesinde ortamda bulunan hava akışının homojen bir şekilde dağıtılması ve laboratuvar çalışanlarına rahatsızlık vermemesi sağlanmalıdır. İklimlendirme sistemleri, sıcaklı ve nem değerleri sağlanmış bir ortamda çeşitli test ve tahlillerin yapılması istenmektedir. Aynı zamanda, biyoloji laboratuvarı, kimya laboratuvarı, tekstil laboratuvarı ve gıda laboratuvarı gibi ortamlarda iklimlendirme sistemlerinin ve çözümlerinin projelendirilmesi, kurulum işlemleri deneyim gerektiren alanlar arasında yer alır.

İklimlendirme hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız: İklimlendirme Nedir?

LABORATUVAR İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

laboratuvariklimlendirme

Laboratuvar iklimlendirme çözümleri ve sistemleri seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar söz konusudur. İlk olarak hassas kontrollü klima soğutma yükü seçimine dikkat edilmelidir. Cihaz soğutma yükü, laboratuvar iklimlendirme çözümleri esnasında en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Küçük kapasitede tercih edilen hassas kontrollü iklimlendirme cihazları, kullanıcıların arzu ettiği verimi alamamasından dolayı çeşitli güçlükler yaşamasına yol açmaktadır. Bu sebeple, iklimlendirme çözümleri esnasında oldukça detaylı ve doğru bir hesaplama yapılmalıdır. Büyük kapasitede tercih edilen laboratuvar iklimlendirme cihazları ise enerji kaybına, yüksek nem değerlerine ve anlık değişim gösteren ısı farkına yol açmaktadır. Ortamın nem değerlerine bağlı kalınarak, nem değerlerine uygun kapasitede bulunan nemlendirme silindirinin seçilmesi gerekir.

Laboratuvar iklimlendirme çözümleri ve sisteminde dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de dış ünite seçimi olarak ifade edilir. Seçilmesi kararlaştırılan hassas kontrollü iklimlendirme cihazı dış üniteleri, çoğu zaman bölgesel özelliklere bağlı kalınarak seçilir. Dış ortamda ısı alışverişinin oldukça düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için kesinlikle uygun bir dış ünite tercih edilmelidir. Dış ortam sıcaklığının yaz ve kış değerleri incelenmeli ve bu değerlere uygun olarak seçilmesi göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi ve Marmara Bölgesi’ne aynı dış ünite tercih edilmesi bir bölge için oldukça yanlış bir tercih olacaktır. İki bölgenin de sıcaklık değerleri mevsimlere göre farklı derecelerde seyrettiğinden dolayı aynı dış ünitenin tercih edilmesi doğru olmaz. Yazın sıcak olan bölgeler için dış ünitenin +40 °C ve üzeri seçilmesi oldukça uygun olacaktır. Kış aylarında soğuk olan bölgeler için dış ünitenin -20 °C dolaylarında seçilmesi gerekir. Sıcaklıklara uygun olarak seçilen cihazlar sayesinde mevsimsel sorunlar yaşamanın önüne geçilir.

İklimlendirme cihazları ve sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız: İklimlendirme Cihazları ve Sistemleri Nelerdir? 

Laboratuvar iklimlendirme çözümleri esnasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise cihaz seçimi olarak ifade edilir. Seçilmesi arzu edilen, kararlaştırılan cihazın nem alma ve nem verme özelliklerinin yer alması oldukça önemlidir. Cihazın nem dengesinin sabit olması için inverter kompresör teknolojili ya da hot gazlı cihaz tercih edilmelidir. Cihazlara elektrikli ısıtıcı özelliği seçilmesi durumda, ortamda bulunan ısı ve nem değerlerinin sabit bir şekilde kalmasını destekleyecektir. Laboratuvar iklimlendirme çözümleri esnasında, cihazın konumlandırılması da son derece önemlidir. Cihazın konumlandırılmasına dikkat edilmesi sayesinde, havanın ortama homojen dağılması sağlanır. Hot gazlı cihazlar, laboratuvar iklimlendirme çözümleri için öneme sahiptir. Cihazlar, özellikle laboratuvar ve nem değerinin önemli olduğu prosesler için üretilir. Geri kalan hassas iklimlendirme cihazlarından farklı olarak hot gazlı cihazlarda, iç ünite, sıcak gaz serpantini ve sıcak gaz serpantine gaz akışı sağlayan çeşitli kontrol sistemleri bulunur.

Laboratuvar iklimlendirme çözümlerinde nemlendirme özelliği de oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Laboratuvar ortamında nem değerinin kontrol edilebilir olması, en az sıcak kadar önemlidir. Çoğu zaman hassas kontrollü iklimlendirme sistemlerinde yer alan nemlendirme özelliği, özellikle laboratuvar ortamlarında mutlaka tercih edilmesi gereken özellikler arasında bulunur. Laboratuvarda nem oranı set değerinin altına düştüğü zaman nem özelliği devreye girer ve ortama sıcak buhar eşliğinde nem verilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir