Blog

İklimlendirme Nedir?

iklimlendirmenedir
Hassas İklimlendirme / Veri Merkezi İklimlendirme

İklimlendirme Nedir?

Artan enerji maliyetleri ve sınırlı mevcut elektrik kaynakları, veri merkezi endüstrisini enerji verimli teknik ekipmana doğru yönlendirmektedir. Bu sebeple veri merkezleri için iklimlendirme, bir zorunluluk haline gelmiştir. Peki, iklimlendirme nedir? İklimlendirme, hibrit dolaylı serbest soğutmalı hassas klima ünitelerini, fan hızı kontrollü kuru soğutucular ve hız kontrollü merkezi pompaları yüksek verimli hassas soğutma sisteminde birleştiren, veri merkezlerindeki klima sistemleri için bir kontrol konseptidir. Ortam sıcaklığına ve oda yükü koşullarına bağlı olarak genel enerji tüketimini en aza indirmek için tüm sistem bileşenleri merkezi olarak kontrol edilir. Şimdi, veri merkezleri için kullanımı kesinlikle gerekli olan iklimlendirme nedir, iklimlendirme sistemi neden kullanılır, detaylı bahsedelim.

Veri merkezi iklimlendirme çözümleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız: Veri Merkezi için İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

İklimlendirme Nedir?

iklimlendirmenedir

Veri merkezleri, sunucular ve diğer ısı kaynakları tarafından üretilen ısıyı uzaklaştırmak için iklimlendirme sistemlerine ihtiyaç duyar. İklimlendirme sistemlerinin güvenilir ve yerleşik yedekli 24/7 kullanılabilir olması gerekir. Sıcaklık, nem ve hava temizliği, BT ekipmanı üreticisinin spesifikasyonlarına uygun olmalıdır.

Çeşitli iklimlendirme sistemleri mevcuttur ancak tümü fanları, kompresörleri ve pompaları çalıştırmak için önemli miktarda elektrik gücü gerektirir. Oda içindeki CRAC ünitelerinde bulunan fanlar, ısıyı BT ekipmanından CRAC ünitelerine aktarmak için şartlandırılan havayı dolaştırır.

Kompresörler, yüksek dış ortam sıcaklıklarında ısıyı atmosfere aktarmak için soğutucu akışkanların sıcaklığını ve basıncını artırır. Soğutulmuş su veya soğutma suyu sistemlerinde pompalar, ısıyı emmiş olan suyu binanın dışına taşır. Soğutucu akışkan kompresörü, klima sistemlerinde en büyük miktarda elektriği tüketir.

İklimlendirme sistemindeki mekanik soğutma yalnızca dış ortam sıcaklığı veri merkezinin iç sıcaklığından yüksek olduğunda gereklidir. Ortam sıcaklığı düşükse, soğutma kompresörünün çalışmasına gerek yoktur. Odadaki ısı kolaylıkla doğrudan bir su/ glikol çözeltisine aktarılabilir ve binanın dışına pompalanabilir, burada ısı daha sonra su/ glikol çözeltisinden doğrudan ortam havasına aktarılır. Kuru soğutucunun kışın donmaması için suya etilen glikol eklenir.

Glikolün sıcaklığının klima sisteminin verimliliği üzerinde büyük bir etkisi vardır. Glikol sıcaklığı ne kadar yüksekse ünitenin soğutma kapasitesi o kadar düşük olur. Bununla birlikte, en önemlisi, sistemin serbest soğutma modunda çalıştığı yıllık saat sayısı önemli ölçüde artar. Altay Grup’un sunduğu bu teknoloji sayesinde iklimlendirme verimli bir şekilde çalışır vemaliyetlerin azalmasına neden olur.

Vertiv güç sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız: Vertiv Güç Sistemleri Nedir?

Neden İklimlendirme Sistemine İhtiyaç Duyarım?

iklimlendirmesistemleri

Veri merkeziniz için enerji açısından verimli hassas soğutma sistemi kullanmanın iki ana nedeni vardır. Birincisi, veri merkezlerinde kullanılan enerjinin en büyük kısmını sunucuların vb. enerji tüketimine ek olarak klima da tüketir. Bu pay, serbest soğutmalı modern klima sistemleri kullanılarak büyük ölçüde azaltılabilir.

İkinci olarak, elektrik gücü kıt bir kaynak haline geliyor ve soğutma ekipmanına güç sağlamak için gereksiz yere israf etmek yerine sunucuların kullanımını en üst düzeye çıkarmak için kullanılmalıdır.

Azalan maliyetler ve daha verimli güç yönetiminin yanı sıra, enerji açısından verimli soğutma sistemleri kullanılarak mümkün kılınan düşük karbon ayak izine sahip “yeşil” veri merkezleri için her zaman bir argüman vardır. Ek olarak düşük işletme maliyetleri, özellikle veri merkezinde veya bireysel raflarda alan kiralayan veri merkezi operatörleri için rekabet avantajı sağlayabilir.

Bu makalede açıklanan sistem, veri merkezinde bulunan hibrit ünitelerinden, binanın dışında bulunan kuru soğutuculardan ve glikolü üniteleri ile kuru soğutucular arasında kapalı bir hidrolik devrede dolaştıran pompalardan oluşur. Altay Grup’un sunduğu bu teknoloji sayesinde siz de iklimlendirme ihtiyacınızı verimli, karşılanabilir ücretle ve doğaya saygılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Altay Grup ile veri merkezinizin iklimlendirmesini gerçekleştirmek isterseniz internet sitesi üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir