Blog

Veri Merkezleri İçin Hassas İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

verimerkezleriicinhassasiklimlendirmecozumleri
Hassas İklimlendirme / Veri Merkezi İklimlendirme

Veri Merkezleri İçin Hassas İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

Günümüzün dijital ortamları, her sektörün hayatına ciddi anlamda girmiş durumdadır. Benzersiz yapılarıyla, birçok bilgi, belge ve işlem dijital ortamlarda sağlanır. Bu anlamda, veri merkezleri ve güvenlikleri de bu alanda hizmet veren kurumların en önemli özellikleridir. Tüm bilgisayar sistemleri ve bunlarla adapte şekilde çalışan telekomünikasyon birimleri aynı alanda, ciddi bir iş yükü altında çalışan donanımlardır. Tüm cihazlar için hassas iklimlendirme gerekliliği bulunmaktadır. Özellikleri itibariyle, sürekli olan çalışan, sürekli olan verileri getiren ya da yedekleyerek kaydeden bu cihazlar, elektriksel ortamda inanılmaz ısı, nem ve toz gibi etmenlere tabi kalabilirler. Cihazların sağlıklı ve özel işlevlerini yapabilmeleri ancak doğru ortamda çalışmalarına bağlıdır.

Yapılan işlemler ne kadar önemliyse, cihazların çalışması ortamı da o derece önem kazanmaktadır. Günümüzün veri merkezleri özenle seçilmiş odalarda, özenli cihazlardan oluşur. Bu aşamada, her bakımdan benzersiz, etkin ve sorunsuz çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Bankalar, web sunucuları ve benzer alanların veri merkezleri, sadece sanal olarak değil, dış etmenlere karşı da koruma ve özel şekilde korunma sağlayacak durumda olmalıdırlar. Bu işlemle, tamamen profesyonel cihazlar ve profesyonel uygulamalarla projelendirilmelidirler. Yapılacak olan en ufak hesap hatası dahi, cihazların anlık kapanmasına, çalışmamasına ve sistemin ciddi hasar almasına neden olabilir.

Veri merkezi iklimlendirmesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız:  Veri Merkezi İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

Veri Merkezlerinde İklimlendirmenin Önemi

verimerkeziiklimlendirme

Veri işleme ve saklama merkezleri, bu alanda işlem yapan kurumların can damarlarını oluşturmaktadır. Yapılacak olan özel ortamlar, hassas iklimlendirme koşullarına tabi olmalıdır. Ortamın seçimi, sonrasında ortamın belli ısı ve nem anlamında korunması, özel iklimlendirme cihazlarıyla sağlanır. Kullanılan cihazların sayısı, kapasiteleri, ortamın büyüklüğü, pencere durumu, güneş ve ışık giriş durumu gibi en özel etmenler göz önüne alınarak, benzersiz bir ortam için hazırlık yapılmalıdır.

Cihazlar her ne kadar sanal olarak güçlü olsalar da fiziksel olarak yıpranmaya ve bozulmaya meyillidirler. Bu nedenle ortamda en hassas ısının, ışığın, nemin sağlanması önemlidir. Ortam rahat bir şekilde havalandırılabilmeli, aktif ve pasif iklimlendirme rahatlıkla ortamda bulundurulabilmelidir. Bu şekilde ortamda bulunan cihazlar, tam randımanla çalışarak, istenilen faydayı sağlayabilirler. Genel olarak veri merkezleri güvenliğinde iklimlendirme oldukça önemlidir. Bağıl nem oranının %40 altına düşmesi, elektriklenme ve cihazlarda kıvılcımlar çıkarmasına neden olabilir. Sürekli olarak devrelerde dolaşan elektrik, ark kaparak, cihazların alev almasına ve yangınların oluşmasına neden olabilir. Bu gibi ciddi bir durumdan bertaraf olabilmek adına, klima ve fan sistemleriyle, istenilen kontrolün sağlanması tam otomatik olarak yapılabilmektedir. İklimlendirmenin özelliği de ortamda çalışan cihazlar için en etkin hava ve ısı ortamının sağlanmasıdır. Bu şekilde istenilen ortam oluşturularak, riskler de ortadan kaldırılmış olacaktır. Ancak işlemlerin tamamı, ortamın durumu göz önüne alınarak, hesaplanarak ve projelendirilerek yapılmak zorundadır.

Hassas iklimlendirme hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız:  Hassas İklimlendirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Veri Merkezleri Fiziksel Güvenliği Ve İşlevselliği

verimerkezleri

 

Veri merkezlerinin fiziksel olarak güvenliğinin sağlanmasında en büyük yük ortamın iklimlendirilmesindedir. Bu anlamda gerekli soğukluk, nem yoğunluğunu sağlayacak olan en uygun cihazlar seçilmelidir. Yapılan çalışmalar sonrasında düzenli olarak periyodik bakımların yapılması da bu kapsam dahilindedir. Uzaktan denetim ya da kontrol mekanizmaları konularak alarm sistemleri oluşturulabilir. Bu şekilde hassas iklimlendirme en yüksek randımanla çalışacaktır. Aktif bir şekilde benzersiz sonuçların elde edileceği bu ortamlar, veri merkezlerindeki tüm cihazların yüksek performans ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Hem fiziksel güvenlik hem de randımanlı çalışma ortamı oluşacaktır. Bu şekilde işlevsel bir alanda, tüm veriler gerektiği şekilde işlenerek saklanabilir.

Bu tip sistemlerin doğru şekilde kurulmaması durumunda, genelde cihazlarda sıklıkla arızalar ya da ufak çaplı yangınlar çıkabilir. Veri depolama cihazlarının bulunacağı alanların seçimi, ortamın büyüklüğü ve direk güneş görüp görmediği bu anlamda önemlidir. Tam olarak cihazlar kurulmadan, havalandırma ve iklimlendirme işlemlerinin yapılması biraz daha iyi sonuçların alınmasını sağlayabilir. Buna keza, sonrasında da işlem yapılarak, iklimlendirme cihazları ve kontrol alanları ortama kurulabilir.

Yapılacak olan çalışmada, genel nem oranının sağlanması adına, doğal süreç gibi çalışan özel cihazlar kullanılır. Bir sera ortamı gibi istenilen nem ve sıcaklık düzenli şekilde veri merkezleri içinde bulundurulacaktır. Bu şekilde cihazlarda sorun olmadan, uzun soluklu bir çalışma sağlanır. Benzersiz bir alt yapı ve özel çözümler sayesinde, ortamın en randımanlı alanlara dönüştürülmesi bu şekilde sağlanmış olacaktır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir