Blog

Sistem Odası Nedir? En Önemli Hususlar Nelerdir?

sistemodasinedir
Veri Merkezi İklimlendirme

Sistem Odası Nedir? En Önemli Hususlar Nelerdir?

Dijitalleşmenin her geçen gün bünyesine kattığı yeni teknolojiler ile daha yaygın hale gelmesi ve büyük veri denilen kavramın ortaya çıkması, sistem odalarına duyulan gereksinimin artmasına neden olmuştur.

En basit anlamıyla sistem odası kesintisiz elektrik akımının bulunduğu, sıcaklık ve nemin sürekli olarak kontrol altında tutulduğu, özel iklimlendirme tekniklerinin ileri boyutta uygulandığı alanlardır.

Ancak bir sistem odasının yalnızca bunlardan meydana geldiğini söylemek de mümkün değildir. Yangın söndürme sistemleri, güvenlikli erişim denetimleri, güvenlik kamera sistemleri ve yapısal kablolama gibi pek çok unsur da sistem odalarında mevcuttur. Sistem odası bir şirketin IT sistemleri başta olmak üzere şirket donanımlarının tamamını barındıran veri merkezleridir. Her geçen gün internet ve bilgisayar kullanıcılarının sayısının artması, şirketlerin bu alana daha fazla yatırım yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Ancak sistem odalarının kurulumu için gerekli olan yer ihtiyacının azaltılması için metre kare başına düşen enerji yoğunluğunu artırma ve yoğunlaştırma yoluna başvurulmaktadır.

Sistem odalarının maliyetlerini düşürebilmek açısından alınabilecek bir diğer tedbir de güçlü bir soğutma sisteminin bulunmasıdır. Aksi halde sistem odasında yüksek enerji ile çalışan cihazlar, enerji için ödenecek faturaların yükselmesine neden olmaktadır. Sistem odası içerisinde bulunan donanımlara zarar verme potansiyeli açısından nem, en tehlikeli etkendir. Bununla birlikte gözle görülemeyen ve çoğu zaman da göz ardı edilen bir faktördür. Nemin istenilen düzeylerde tutulabilmesi açısından hassas iklimlendirme sistemlerine duyulan ihtiyaç büyüktür.

KVM hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız: KVM Nedir? KVM Kurulumu Nasıl Yapılmalıdır?

Sistem Odası Türleri

sistemodasiturleri

Sistem odası nedir sorusuna gereken cevabı verdikten sonra, ne tür sistem odaları olduğuna da odaklanmak gereklidir. En genel sınıflandırmaya göre, iki çeşit sistem odası bulunmaktadır. Bunlardan ilki şirket sistem odalarıdır. Devlet kurumlarının, şirketlerin ve farklı niteliklerdeki özel kuruluşların ihtiyacını karşılamayı amaçlayan bu tür sistem odaları, kullanıcıları tarafından oluşturulmakta ve geliştirilmektedir. Doğrudan şirket ya da kurum giderlerine etki edeceğinden dolayı, maliyetlerin düşük tutulması bu tür sistem odalarında daha önemli bir unsurdur.

Diğer bir sistem odası türü de internet sistem odalarıdır. Bu tür sistem odaları, genellikle telekomünikasyon şirketleri tarafından kurulmaktadır. İnternet sistem odaları, şirketin kendi ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, sistem odası kurmak için yeteri kadar bütçesi olmayan ya da bu hizmeti dışarıdan almak isteyen şirketlerin kullanımına sunulmaktadır. Bu durum hem telekomünikasyon şirketi açısından hem de hizmet alan şirket açısından birtakım yararlar barındırmaktadır.

UPS sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız: UPS Nedir? UPS Nasıl Çalışır?

Sistem Odası Kurulumu

sistemodasikurulumu

Sistem odalarının kurulumu, büyük ölçüde profesyonellik ve hassasiyet gerektiren bir iştir. Her sistem odasının farklı gereksinimleri olsa da genel geçer bazı ihtiyaçlardan söz etmek mümkündür. Sistem odası kurulumu yaparken üzerinde durulması gereken hususları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Enerji İhtiyacı: Bir sistem odasının kuruluşundaki en önemli etken, enerji ihtiyacının doğru tespit edilmesi ve bu ihtiyacı karşılayacak nitelikte enerji desteğinin sağlanmasıdır. Enerji ihtiyacı hesaplanırken, yalnızca bugünün gereksinimlerine değil; sistem odasının gelecekteki genişleme ihtimallerine de dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca enerjinin yalnızca sistem odasında kullanılacak cihazlar ile kalmadığına ve soğutma ile iklimlendirme sistemlerinin de büyük ölçüde enerjiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.
  • Oda Zemini Gereksinimleri: Düz zeminler sistem odaları açısından elverişli değildir. Sistem odası kurulumu için genellikle yükseltilmiş zemin tercih edilmektedir. Hem enerji kablolarının hem de sisteme ait kabloların bu döşeme altından götürülebilmesi açısından, zemin en az 50 santimetre yükseklikte olmalıdır. Kabloların zemin altından gitmesi hem görüntü kirliliğinin yaşanmaması hem de aşırı ısınmanın önüne geçilmesi açısından yararlıdır.
  • Güvenliğin Sağlanması: Sistem odaları açısından belki de en önemli ihtiyaç, odanın ve içerisinde bulunan sistemlerinin güvenliğidir. Hem dıştan yönelebilecek siber saldırılara karşı hem de bu alanlara her isteyenin erişememesi adına bir dizi tedbirlerin alınması gereklidir. Sistem odasına girişlerde sınırlandırma getirilmeli ve yalnızca yetkisi olan kişilerin bu alanlara girmesine izin verilmelidir.
  • Erken Haber Sistemleri: Sistem odası kurulumu açısından en önemli hususlardan biri de erken uyarı sistemleridir. Sistem odalarında meydana gelebilecek aşırı sıcaklık artışı, duman tespit edilmesi gibi durumların önceden fark edilebilmesi adına, sistem odalarının akıllı sensorlar ile donatılması gerekmektedir. Ayrıca sistem odalarının sürekli bir şekilde izlenebilmesi ve istenmeyen durumların önüne geçilebilmesi açısından güvenlik kameralarına da gereksinim duyulmaktadır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir