Blog

Watchdog Nedir? Nerelerde Kullanılır?

watchdognedirnerelerdekullanilir
Ortam İzleme ve Denetleme Çözümleri

Watchdog Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Watchdog, bilgisayar arızalarını tespit etmek amacıyla geliştirilen ve bilgisayar arızalarını kurtarmak amacıyla üretilen yazılım ya da elektronik zamanlayıcıdır. Watchdog nedir sorusuna cevap olarak, bilgisayarın zaman aşımına uğramasını önlemek amacıyla düzenli bir şekilde sıfırlama işlemi yapan elektronik ve yazılım tabanlı bir zamanlayıcıdır demek mümkündür. Eğer herhangi bir donanım hatası ya da program hatası sebebiyle bilgisayar watchdog uygulamasını sıfırlayamazsa zamanlayıcı zaman aşımına uğrayacaktır. Ayrıca zamanlayıcı, bir zaman aşımı sinyali de oluşturacaktır. Uygulama tarafından oluşturulan bu zaman aşımı sinyalini düzeltici eylemlerin başlatılması amacıyla kullanmak mümkün olur. Watchdog nedir sorusuna cevap verdikten sonra, düzeltici eylemlerin neleri içerdiğinden bahsedilebilir. Düzeltici eylemler, klasik bir şekilde bilgisayar sistemini güvenli bir duruma getirmeyi ve normal sistem çalışmasını geri yüklemeyi kapsamaktadır.

Sistem odası hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız:  Sistem Odası Kurulumu Nasıl Olmalıdır?

Watchdog Kullanım Alanları

watchdogkullanimalanlari

Watchdog nedir sorusuna verilen cevapların ardından Watchdog’un kullanım alanlarından bahsetmek mümkün olacaktır. Real time sistemlerde kullanılması mümkün olan Watchdog, işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarlarda ve uygulama sıfırlamaları esnasında çoğu zaman bir aygıt sürücüsü aracılığıyla çağrılır. Örnek olarak, Linux işletim sisteminde, bir kullanıcı alanı programı Watchdog’a bir sıfır karakteri yazarak aygıt sürücüsüyle etkileşim haline girebilir. Watchdog uygulaması donanımını kullanıcı alan programlarından soyutlamayı sağlayan aygıt sürücüsü aynı zamanda, zaman aşım süresini yapılandırmak, zamanlayıcı başlatmak ve zamanlayıcıyı durdurmak amacıyla da kullanılabilir. Bazı Watchdog zamanlayıcılarının sadece belirli bir zaman aralığında vuruşlara izin vermesi söz konusudur. Bilgisayar, Watchdog’u pencereden önce ya da sonra tekmelemeye (kick) çalışırsa uygulama yeniden başlatılmaz. Ek olarak bazı uygulamalarda bu durum bir hata olarak değerlendirilir ve düzeltici eylemi tetikler.

Watchdog nedir sorusuna ek olarak, bu uygulamanın aşamalarından bahsetmek de mümkün olacaktır. Tek aşamalı Watchdog zamanlayıcıları, pek çok konfigürasyonda gelir ve pek çok konfigürasyonlarının değiştirilmesine izin verir. Çoğu zaman mikrodenetleyiciler, entegre bir çip üzerinde Watchdog içermektedir. Farklı bilgisayarlarda Watchdog uygulaması, doğrudan CPU’ya bağlanan yakındaki bir yonga aracılığıyla bulunabilir. Ek olarak, bilgisayarın kasasında yer alan harici bir genişletme kartında da Watchdog uygulaması bulunur. CPU ve Watchdog, ortak bir saat sinyalini paylaşabilir ya da birbirinden bağımsız bir şekilde saat sinyallerine sahip olabilir.

KVM hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız: KVM Nedir? KVM Kurulumu Nasıl Yapılmalıdır?

Tek aşamalı Watchdog uygulamasına ek olarak çok aşamalı bir Watchdog uygulamasından da bahsetmek mümkün olacaktır. İki ya da ikiden fazla zamanlayıcı bazen kademeli bir şekilde Watchdog uygulaması zamanlayıcısı oluşturur. Burada yer alan her zamanlayıcı, bir zamanlayıcı aşaması olarak adlandırılır. Ek olarak bu zamanlayıcıları basit bir şekilde aşama olarak ifade etmek de mümkündür. Üç aşamalı yani çok aşamalı bir Watchdog uygulamasında, sadece ilk aşama işlemci desteğiyle atılır. İlk aşama zaman aşımından sonra, bir düzeltici eylem başlatılır. Ardından, kademede yer alan bir sonraki aşama başlatılır. Bu aşamadan sonraki her aşama belirli aralıklarla zaman aşımına uğradığında, düzeltici bir eylemi tetikler, ardından sonraki aşama başlatılır. Son aşamada gerçekleşen zaman aşımından sonra, düzeltici bir eylem başlatılır fakat kademenin sonuna gelindiği için başka bir aşama başlatılmaz. Çok aşamalı Watchdog zamanlayıcılar, son aşama bir bilgisayarın yeniden başlatılmasını tetikleyerek pek çok düzeltici eylemi sırayla tetikleyebilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir