Blog

Sistem Odası Kurulumu Nasıl Olmalı?

sistemodasikurulumu
Veri Merkezi İklimlendirme

Sistem Odası Kurulumu Nasıl Olmalı?

Sistem odası bilgisayar ve internet kullanan vatandaşlarının sayısındaki artışın ve her geçen gün büyük bir ivme ile ilerleme kaydeden dijital teknolojilerin bir getirisi olarak ortaya çıkmıştır. Şirketler başta olmak üzere birtakım özel kuruluşlar ve kamu kurumları sistem odalarına gereksinim duymaktadır. Ayrıca telekomünikasyon şirketleri tarafından kurulan ve sistem odası sahibi olmayan şirketlerin hizmetlerine sunulan sistem odaları da mevcuttur. Son derece işlevsel alanlar olan ve şirketin başta IT departmanı olmak üzere çeşitli departmanlarına dair verilerin bulunduğu sistem odalarının kurulumu yapılırken, dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Sistem odaları, yatırım maliyetleri yüksek olan alanlar olduğundan dolayı, sistem odası kurulumu esnasında yapılan hatalar, mali açıdan büyük zararların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sistem Odası İçin Doğru Yer Seçimi

sistemodasi

Sistem odası kurulumu yapılırken en önemli hususlardan biri doğru yer seçimidir. Zira sistem odalarında kullanılan bilgisayarlar ve diğer cihazlar oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Yer seçiminde yapılacak hata, burada kullanılan sistemlerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Sistem odalarının kurulacağı alanda su tesisat borusu ya da kalorifer tesisatı geçmemelidir. Ayrıca sistem odasının içerisinde ya da bitişinde lavaboların olmaması da önemlidir. Sistem odalarındaki en büyük tehditlerden biri su ve nemdir. Bu yönde bir problemin ortaya çıkma ihtimaline karşı su tespit sensorları kullanılmalıdır. Sistem odası tasarımı yaparken, sistem yöneticisinin odasının sistem odasına yakın bir noktada olmasına da dikkat etmek gereklidir. Sistem odasında çalışanların sürekli olarak yönetici ile irtibatta olmalarından gereği, uzak mesafede olması zaman kaybı yaratabilmektedir.

Veri merkezlerinde rutubet hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız: Veri Merkezlerinde Rutubet Çözümleri Nelerdir? Rutubet Nasıl Giderilir?

Sistem Odası İçin Klima ve Soğutma Sistemleri

sistemodasiklimavesogutma

Sistem odaları açısından önem arz eden bir diğer husus da soğutma sistemlerinin yeterli düzeyde olmasıdır. Bu odalarda yer alan bilgisayarlar ve diğer cihazlar büyük ölçüde sıcak yaymaktadır. Bu sıcaklığın önüne geçilememesi durumunda cihazların ve bilgisayarların zarar görme olasılıkları oldukça yüksektir. Soğutma sistemlerinin kapasitesinin belirlenmesi için, sistem odası içerisinde bulunan cihazların toplam kapasitesi hesaplanmaktadır. 10 kW güç tüketiminin olduğu bir sistem odasında, soğutmayı sağlayabilmek için de aynı ölçüde güç temin etmek gereklidir. Bu konuda karar vermeden önce, sistem odasının gelecekte yaşayabileceği genişlemeler de göz önünde bulundurulmalıdır. Sistem odası tasarımı yapılırken yükseltilmiş zemin kullanılması, sıcaklığın dengede tutulabilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Sistem Odası İklimlendirme

sistemodasiiklimlendirme

Sıcaklığın yanı sıra ortama ait bazı değerlerin de dengede tutulması, sistem odasının sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için gereklidir. Sistem odası iklimlendirme olarak da adlandırılan bu durumda, bilgisayarların ve diğer cihazların verimli çalışabilmeleri için gerekli olan ortam değerleri yapay olarak sağlanmalıdır. Nem, hava temizliği, sıcaklık gibi etkenlerin kontrol altında tutulabilmesi adına küçük sistem odalarında klimalar yeterli olurken; görece daha büyük sistem odalarında iklimlendirme sistemlerine yer verilmelidir. Sistem odaları için özel üretilmiş olan hassas iklimlendirme sistemleri, bu ortamlardaki havanın istenilen düzeyde tutulabilmesi adına büyük bir potansiyel barındırmaktadır.

Sistem Odası Güvenlik Önlemleri

sistemodasiguvenlik

Sistem odalarındaki en büyük ihtiyaçlardan biri de güvenliktir. Hem sistem odası içerisinde bulunan bilgisayarların hem de genel olarak sistem odasının güvenli kalabilmesi adına alınması gereken birtakım tedbirler bulunmaktadır. Bunların başında, sistem odalarına erişim yapabilecek personelin sınırlandırılması gelmektedir. Aynı şirket içerisinde çalışan kişiler de olsa herkesin sistem odasına engelsiz bir şekilde giriş yapabilmesi, istenmeyen bazı durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında dışardan sistem odasına yapılacak müdahalelere karşı gerekli sanal güvenlik önemlerinin alınması gerekmektedir. Ayrıca yangın tespit sensörları, su tespit sensörları, yangın söndürme sistemleri ve nem ölçerler gibi sistem güvenliğini doğrudan ilgilendiren araçlara da mutlaka yer verilmelidir.

KVM hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız: KVM Nedir? KVM Kurulumu Nasıl Yapılmalıdır?

Sistem Odası Yedekleme

sistemodasiyedekleme

Sistem odalarının yedeklenmesi, sistem odası kurulumu esnasında mutlaka dikkate alınması gereken bir husustur. Kablolama işlemi yapılırken, data kablolarının standart güzergahlarına ek olarak farklı bir güzergahtan da yedeklenmesi gerekmektedir. Sistem odalarında herhangi bir güç kesintisinin yaşanmaması için, yedeklemeye büyük ihtiyaç vardır. Data kablolarında meydana gelmesi muhtemel sorunlar karşısında sistemin kesintiye uğramadan devam edebilmesi için, yedeklemenin planlı bir şekilde yapılmasında yarar vardır. Ayrıca hem ana kablolarda hemde yedek kablolarda dayanıklı ve yalıtımlı ürünlerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir