Blog

İklimlendirme Cihazları ve Sistemleri Nelerdir?

iklimlendirmecihazlarivesistemleri
Hassas İklimlendirme / Veri Merkezi İklimlendirme

İklimlendirme Cihazları ve Sistemleri Nelerdir?

Yaşam alanlarının uygun ısıya ve neme ihtiyacı vardır. İnsanlar için oldukça önemli olan bu durum, sağlıklı ve kaliteli bir ortam sunar. Sadece insanlar için değil, cihazlar, bitkiler ya da gıdalar da bulundukları ortamda doğru şekilde ısıya ve neme ihtiyaç duyarlar. Bu şekilde korunmaları, uzun süre yaşamaları, çalışmaları mümkün olacaktır. Durumu en iyi şekilde sağlayabilmek adına, ihtiyaç duyulan alanlarda, gerekli olan tüm çalışmaları sağlayacak olan makinelerin tamamı, iklimlendirme sistemleri içinde yer alan cihazlarla sağlanır.

İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?

iklimlendirmesistemleri

Bahsedilen farklı alanlarda farklı cihazlar kullanılmak üzere, istenilen hava şartları sağlanır. En sık kullanılan iklimlendirme cihazları aşağıda yer alan sistemlerle bütünleşik şekilde karşımıza çıkarlar.

 • Havalandırma sistemleri,
 • Klima sistemleri,
 • Kombiler,
 • Kopmresör hava kurutucular,
 • Gıda depo soğutucuları
 • Chiller soğutma sistemi
 • Klima santralleri
 • Nem alma cihazları
 • Hava perdeleri
 • Soğuk hava depoları
 • Kalorifer ve kazan sistemleri

Bu sistemler içinde kullanılan cihazlar içinde sayılabilmektedir. Görüldüğü gibi insanların bulunduğu ya da bulunmadığı birçok olanda, bu tarz cihazlar kullanılır. Ortamın bulunan materyalin doğru şekilde muhafazası için gerekli olan nem ve ısının, kontrollü şekilde sağlanmasını sağlayan bu cihazlar, belli çalışmalar yapılarak kurulur. Alan ölçüleri, ortam sıcaklığı, ışık, nem ve diğer etmenler dikkate alınarak, bir ya da birkaç cihaz kullanılarak iklimlendirme sistemleri yapılandırılır. Bu nedenle işlemlerin projelendirilmesi ve uygulanması ciddi bir profesyonel çalışma gerektirmektedir.

İklimlendirme hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız: İklimlendirme Nedir?

İklimlendirme Sistemlerine Neden İhtiyaç Duyulur?

iklimlendirmecihazları

Depolarda bulunan ürünlerin bozulmasını önlemek, önemli bir konudur. Benzer şekilde ortamda çalışan makinelerin, ısınmadan, nemden etkilenmeden çalışması için de iklimlendirmeler önemli yer tutmaktadır. Bu anlamda iklimlendirme cihazları doğru şekilde projelendirilerek, istenilen ısının ve nemim korunmasında büyük öneme sahiptirler. Benzersiz özelliklere sahip olan bu cihazlar, ölçme, değerlendirme ve komut zinciri sayesinde, kusursuz bir şekilde devreye girebilir, devreden çıkabilirler. Bu anlamda özellikleriyle, birbirlerini tamamlayan sistemlerdir. Genel olarak iklimlendirme sistemleri ortamın istenilen ısıya erişimini, bu aşamada korunmasını sağlamayı hedefler. Sadece ısı değil, nem ve ortam havasının temizlenmesi de iklimlendirme sisteminin görevleri arasında sayılabilir. Bitkilerin yetiştirildiği ya da muhafaza edildiği alanlarda da iklimlendirme önemlidir. Bu şekilde bitkilerin olgunlaştırılması, büyümesi ve sağlıklı bir ürün alınması da iklimlendirmenin en önemli aşamalarından biridir. Yapılan tüm çalışmalar, titizlikle yürütülerek, bitkilerin en sağlıklı şekilde büyümelerine olanak saplar.

Depolar ya da muhafaza alanlarında da benzer şekilde uygulamalar karşımıza çıkmaktadır. Gıdaların, soğuk, nem ve sağlıklı muhafaza için gerekli olan ortam sıcaklığına kavuşması önemlidir. İklimlendirme sistemleri, depolarda bulunan ürünlerin doğru şekilde korunması, uzun süre tazeliklerini koruyabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu koruma, gıdaların nakillerinde de aynı şekilde devam eder. Özellikle dondurulmuş gıdaların nakillerinde, özel tertibata sahip, iklimlendirmesi yapılmış araçlar kullanılır.

Kabinetler hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız: Kabinet Nedir? Ne İşe Yarar?

İklimlendirme Süreci Neden Önemlidir?

iklimlendirmesistemlerinedengerekli

İnsanlar, canlılar, bitkiler ve makineler genel olarak belli bir ortamı tercih ederler. İnsanlar aşısı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlarda rahatsızlıklar yaşayabilir. Benzer şekilde diğer canlıların da yaşayabilmeleri, sağlıklı bir ortamda olmaları, doğru ısı dereceğinde bulunmaları önemlidir. İnsanlık tarihi boyunca, ortamın uygun ısı ve sıcaklıkta olması adına çok farklı önlemler alınmış, teknolojinin gelişmesiyle iklimlendirme cihazları devreye girmeye başlamıştır. Bugün insanların yaşam ve çalışma alanları, tamamen steril bir ortama sahip ve ideal ısıdadır. Bu şekilde sağlıklı bir ortamda yaşama ve çalışma olanağı bulurlar. Büyük alanlar, hastaneler, okullar ve alışveriş merkezleri gibi yoğun insan bulunan alanlarda bile, rahatlıkla nefes alabilir, terlemeden ya da üşümeden bulunabilirsiniz. Tüm bu sistemlerin ardında, özel tasarlamış olan iklimlendirme projeleri bulunmaktadır.

Gıda maddelerinin doğru şekilde korunması, insanlara en sağlıklı ve taze şekilde ulaşmasında da iklimlendirmenin önemi büyüktür. Bu anlamda depolar, bitkilerin yetiştirildiği seralar gibi özgün alanlar iklimlendirme sistemleri ile her zaman verimli ve üretken şekilde çalışabilirler. Sistem odaları, bilgisayarların ve diğer telekomünikasyon cihazlarının bulunduğu alanlar, her zaman özel bir neme ve ısıya sahip olmalıdır. Bu cihazlar, sürekli elektrikle çalışan cihazlar olduğundan, ısınma, kıvılcım çıkartma gibi risklere gebedir. Her anlamda ortamın havasının belli değerlerde bulunması cihazların doğru ve verimli şekilde çalışması için uygundur.

Kısacası randımanlı bir sonuç alınabilmesi adına, belli ortamların istenilen ısı ve neme sahip olabilmesi, korunabilmesi kesinlikle bu sistemler ve kullanılan cihazlarla sağlanabilir. Hayatın vazgeçilmez değerlerinden olan bu sistemlere ihtiyaç duyulduğunda, doğru firmadan bu hizmetin alınması da oldukça önemlidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir