Blog

Laboratuvar İklimlendirme Sistemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

laboratuvariklimlendirmesistemleri
Laboratuvar İklimlendirme Cihazları

Laboratuvar İklimlendirme Sistemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İklimlendirme terimi çoğunlukla soğutma yapılarak iç mekanlardaki havanın ısı konforu sağlanması ve neminin alınması işlemlerine denir. Daha geniş bir anlamda, terim HVAC, ısıtma, soğutma ve havalandırma veya havanın durumunu iyileştirmek için dezenfeksiyon işlemleri için de kullanılır. Laboratuvar iklimlendirme sistemleri tasarlanırken hem sıcak hem de nem oranının komplikasynonu düşünülmüştür. Sıcaklık değerleri istenilen seviyelerde olsa dahi nemin de kontrol edilmesi ve uygun değerlere çekilmesi sağlanmalıdır. Bu sistemler sayesinde ortamdaki hava akışı homojen olarak dağılmalı ve çalışanları rahatsız etmemelidir.

Laboratuvar iklimlendirme, laboratuvarda üretimi yapılacak madde ve ürünlerin test ve tahlilleri laboratuvar ortamına uygun koşullarda yapılmalı ki net sonuçlar verebilsin. Çünkü sertifikalandırma sistemlerine göre nem ve sıcaklık oranı sağlanmış olan test ve tahliller geçerli sayılmaktadır. Bu da iklimlendirme sistemleri ile sağlanır.

Laboratuvar iklimlendirme sistemlerinde ise dikkat edilmesi gereken birçok parametre bulunmaktadır. Şimdi bu parametrelere göz atalım.

Hassas kontrollü klima soğutma yükü seçimi, cihaz soğutma yükü seçim yapılırken belki de en dikkat edilmesi gereken konudur. Doğru ve detaylı bir hesaplama yapılmalıdır. Eğer hesaplama da hata yapılıp küçük kapasite de bir seçim yapılırsa istediğiniz verimi alamayacağınız için sizi geri dönülmesi zor bir duruma düşürebilir. Yüksek kapasite de bir seçim yapılırsa enerji kaybı, anlık ısı değişim aralığı farkı ve yüksek nem değerlerine neden olabilir.

İklimlendirme hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız: İklimlendirme Nedir? 

Dış ünite seçimi, dış ortamda ısı alış verişinin sağlıklı yapılabilmesi için uygun bir dış ünite kullanılmalıdır. Dış ortam sıcaklığının yaz ve kış değerleri göz önüne alınmalı ve bu değerlere göre seçilip seçilmediği sorgulanmalıdır. Yani dış ünite seçiminde coğrafi konum etkin bir rol oynamaktadır.

Cihaz seçimi, seçilecek olan cihaz nem alma ve nem verme özelliklerini bünyesinde barındırmalıdır. Nem dengesinin sabit olması için hot gazlı veya inverter kompresör teknolojili cihaz tercih edilmelidir. Havanın ortama homojen dağılması için cihaz konumuna dikkat edilmeli ve gerekliyse havayı kanal veya tekstil kanal uygulaması yapılarak dağıtılması sağlanmalıdır.

Hot gazlı cihazlar, özellikle laboratuvar ve nem değerinin önemli olduğu prosesler için üretilmektedir. Diğer hassas gazlı klima cihazlarından farklı olarak iç ünite ve bir adet sıcak gaz serpantini ve bu serpantine gaz akışını sağlayan kontrol sistemleri yer almaktadır. Sıcak gazlı hassas klima sistemlerinde içeri ilave olarak konulmuş olan serpantin ortamın sıcaklık set değerin yaklaşması ile sıcaklığın daha fazla düşmemesi için dışarı yolladığı gazın bir miktarını bu serpantine yollayarak daha dengeli bir soğutma elde eder.

İnventer kompresör, ortamın soğutma gereksinimine göre kademeli olarak artabilir veya kısılabilir. Kompresörlerin ilk kalkışı sırasında yüksek bir enerji harcamasını engelleyerek, soğutulmuş olan ortamın sıcaklığının sabit kalmasını sağlar.

Laboratuvar İklimlendirme Neden Önemlidir?

laboratuvariklimlendirme

Laboratuvarda üretimi yapılacak ürün testlerinin ve tahlillerinin laboratuvar ortamına uygun koşullarda yapılması sonuçların doğru çıkması için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenden dolayı ortam sıcaklığının ve nem oranının ayarlanabilmesi için iklimlendirme sistemleri laboratuvarlar için oldukça önem taşımaktadır.

Ayrıca laboratuvar iklimlendirme sistemleri sayesinde enerji kayıpları düşer ve verim artar bu da işletmeye maddi bir kazanç olarak geri döner. Laboratuvar iklimlendirme sistemlerinin en büyük avantajı ise çalışanlar için zararlı olabilecek gazları ulaştırarak işçi sağlığını gözetmesidir. Tabii ki bütün bunlar sadece iyi hesaplanıp, doğru tasarlanmış ve planlandığı gibi hayata geçirilmiş laboratuvar iklimlendirme sistemleri için geçerlidir.

Bu yazımızda sizler için laboratuvar iklimlendirme sistemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve laboratuvar iklimlendirmenin neden önemli olduğunu ele aldık.

Laboratuvar iklimlendirme hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız: Laboratuvar İklimlendirme Çözümleri Nelerdir? 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir