Blog

Sismik Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Ne İşe Yarar?

sismikyukseltilmisdoseme
Sismik Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri / Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Sismik Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Ne İşe Yarar?

Günümüzde modern ofis ve teknik hacimlerin altyapısının temel taşlarından biri yükseltilmiş döşeme sistemleridir. Yükseltilmiş döşeme sistemleri, betonerme zemin üzerinde ihtiyaç duyulan yüksekliğe sahip altyapı ve tercih edilen zemin kaplama panelleri kullanılarak ikinci bir zemin oluşturmaktadır. Bu iki zemin arasındaki boşluk ile elektrik, mekanik ve data tesisatları gibi çeşitli tesisatların yerleşimi ve geçişleri için her noktasına ulaşılabilir esnek bir altyapı sağlamaktadır.

Yükseltilmiş döşeme sistem türlerinden biri de sismik yükseltilmiş döşeme sistemleridir. Bu yazımızda sizler için sismik yükseltilmiş döşeme sistemelerinin ne olduğuna, nerelerde kullanıldığına dair kısa bilgiler verip, ne işe yarar ve neden kullanılmalıdır sorularının cevaplarını vereceğiz.

Sismik yükseltilmiş döşeme kutu profil ile oluşturalan altyapı sistemine ilave olarak geliştirilen ve kaynaklı kutu profil imalatı yerine yükseltilmiş döşeme sistemlerinin modülerliğini korumasını sağlayan modüler altyapı ile modern ve son derece dayanıklı sistem bütünüdür.

Sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri, doğal afet olaylarında ya da elektrikli bir ortam içinde yer alan cihazlardan kaynaklı gerçekleşebilecek risklere karşı sağlanan en garanti çözüm sistemlerinden biridir. Sismik yükseltilmiş döşeme sistemeleri, günümüzde daha çok teknolojik donanımın önemine ve cihazların korunmasını amaçlamıştır. Sistem, elektrik yoğunluğu yüksek olan ortamlarda kaynaklı uygulamaların beraberinde getireceği çeşitli tehlikelere karşı önlem amacıyla üretilmiş ve bu yönde hizmet vermektedir. Ayrıca sismik yükseltilmiş döşeme sistemi deprem anı ve sonrasında, veri merkezleri, data odaları, UPS odaları ve akü odaları gibi ağır yüklerin bulunmuş olduğu odaları koruyan bir sistem olarak tanıtılabilir. Sistem güncel olarak 0.96G’ ye kadar dayanıklıdır fakat gelişen teknolojiyle birlikte bu değerin çok daha üzerine çıkarılabileceği düşünülmektedir.

Bunlara ek olarak sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri pek çok alanda uygulanmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; sistem odaları, bilgi işlem merkezleri, kumanda odaları, enerji odaları, ofis katları, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, laboratuvarlar, banka binaları, fuar alanları üniversiteler, zayıf akım ve yüksek gerilim odaları gibi geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

Yükseltilmiş döşeme hakkında daha detaylı bigli için tıklayınız: Yükseltilmiş Döşeme Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Sismik Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Neden Kullanılmalıdır?

sismikyukseltilmisdoseme

 

Sismik yükseltilmiş döşemeler her şeyden önce en güncel döşeme sistemidir. Bu yüzden uzun süreli kullanım gereken altyapı sistemleri açısından oldukça kullanışlı döşemeler olmaktadır. Buna ek olarak dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları sayesinde rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Özellikle ağır yük taşımanın gerektiği zeminlerde en kullanışlı ve en güvenilir sistemlerin yapılışında sismik döşemeler kullanılmaktadır.

Sismik yükseltilmiş döşeme sistemlerinin birçok avantajı vardır. Bunların bazıları; işcilik açısından maliyeti düşüktür, servis ve bakım gibi konularda çeşitli avantajlar sağlar ve sismik yükseltilmiş döşeme sistemi meydana gelme olasılığı bulunan statik problemleri ortadan kaldırır.

Bu avantajlardan ziyade sismik yükseltilmiş döşeme sistemlerinin en büyük avantajı depreme karşı dayanıklı ve bu amaçla üretilen özel sistemler olmasıdır. Bu doğrultu da sistem tasarımlarında özgün ve hoş tasarımlar için sismik döşeme kullanabilirsiniz. Tercihlerinize bağlı olarak çok farklı ve özel tasarımlara sahip sismik yükseltilmiş döşeme bulunmaktadır. İstediğiniz doğrultusunda bu döşeme modellerinden birini seçerek kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için sismik yükseltilmiş döşeme sistemlerinin ne olduğunu, nerelerde kullanıldığını, ne işe yaradığını ve neden kullanılması gerektiği hakkında bilgiler verdik. Yazımızdan da anlaşılacağı üzere sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri geniş bir kullanım alanına sahiptir. Günümüz koşullarında en güncel döşeme sistemidir diyebiliriz. Özellikle depreme karşı olan direncinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı ve bir doğal afet olan depremden kaynaklı can ve mal kaybı oranlarını azaltabileceği düşünülmektedir.

Sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız: Sismik Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Nedir?

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir