Sunucu Bilgisayar Nedir?

sunucubilgisayarlarnedir
Ortam İzleme ve Denetleme Çözümleri

Sunucu Bilgisayar Nedir?

Bugün bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan sunucular, kullanıcıların yaşamlarının önemli bir parçası haline geldi. Kullandığımız dijital araçların büyük çoğunluğu, online servis ve hizmetlerin ise hemen hemen tamamı sunucular yardımıyla bize sunuluyor. Sunucu, elektronik ortamdaki verilerin kullanıcıların erişebileceği şekilde barındırıldığı bir sistemdir. Sunucu denildiği zaman akıllara ilk olarak fiziksel bir cihaz gelse de aslında yalnızca bir cihaz değil, aynı zamanda veri barındırma hizmetine olanak sağlayan özel yazılımlar gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılara içerikler en uygun ve hızlı bir şekilde sunulmaktadır. Yani sunucuların istemcilere ulaşmak istedikleri verileri sağlayan bir kaynak olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Sunucunun ne olduğunu anlattığımıza göre şimdi sunucunun içindeki sunucu bilgisayarlardan bahsedebiliriz. Sunucu bilgisayar, kaliteli donanım ekipmanları ile oluşturulan ve sunucu olarak kullanılan bilgisayarlardır. Evimizde iş yerimizde kullandığımız kişisel bilgisayarlar gibi sunucu bilgisayarlarda; birer tane monitör, CD yazıcı, sistem ünitesi, mouse ve klavyeden oluşmaktadır.

Ayrıca sunucu bilgisayarlar nedir sorusunda bilmemiz gereken parametrelerden biri de sunucu bilgisayarların çok güçlü sistemlere sahip olduğudur. Sunucu aynı anda yüzlerce farklı kullanıcıdan gelen isteklere yanıt vereceği için performans olarak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan çok daha hızlı ve daha geniş depolama alanı içerir. Bu yüzden evinizde ise böyle bir bilgisayar ticari uygulamalar çalışmayacaksa kullanmak gereksiz olacaktır. Bu nedenle sunucu-istemci mimarisinde sunucular daha güçlü ve uzun süreli çalışmaya uygun tasarlanırlar.

Watchdog hakkında bilgi almak için tıklayınız: Watchdog Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Sunucu Bilgisayar Ne İşe Yarar?

sunucubilgisayarnedir

Sunucu bilgisayarlar, ana ya da yönetici bilgisayarları diğer bilgisayarlara bağlamaya yarar. Bunun yanında veri alışverişini sağlar ve eş zamanlı olarak ağa bağlı her bilgisayar için ev sahipliği yapar. Bu nedenle sunucu bilgisayarlar ev sahibi ve konuk arasındaki biyolojik ilişkiyi yansıtacak şekilde İngilizcede ‘‘host computer’’ olarak adlandırılır. Ağ topluluğuna veri dağıtım ve yönetim merkezliği yapar.

Sunucu bilgisayarlar özellikle bilgisayarlara erişim ve kullanıcı veri tabanı yönetimi, belge düzenleme, yayınlama, web geliştirme ve video işleme uygulanmasını sağlayan özel yazılım uygulamaları çalıştırmanızı sağlar.

Sunucu, bilgisayar ağlarında, istemcilerin yani kullanıcıların erişebileceği, kullanımına ve paylaşımına açık kaynakları veya bazı servisleri (FTP, E-posta, Web Sitesi) çalıştıran bilgisayar birimlerine verilen genel bir addır. Sunucu bilgisayar sunduğu servise göre Web sitesi yayınlıyorsa Web Sunucusu eğer posta servislerini yayınlıyorsa E-posta Sunucusu veya Veri tabanı sunucusu olarak adlandırılır.

Sunucu Bilgisayarlar Nerelerde Kullanır?

sunucubilgisayarlarnerelerdekullanilir

Sunucular, veri merkezi (data center) denilen, çok yüksek hızlı internet bağlantısının ve üst düzey güvenlik önlemlerinin bulunduğu merkezlerde yer alır. Bu merkezin büyüklüğüne göre aynı anda yüzlerce ya da on binlerce sunucu çalışabilir. Küçük çaptaki hosting firmaları sadece birkaç web sunucu ile hizmet verirken; dünya çapındaki firmalar hemen hemen her ülkeye yayılmış sayıları yüz binleri bulan sunucuları bulunur.

Bu yazımızda sizler için sunucu ve sunucu bilgisayar nedir sorularının yanı sıra sunucu bilgisayarların ne işe yaradığını ve nerelerde kullanıldığı hakkında bilgiler verdik.

Watchdog timer hakkında detaylı bilgi için tıklayınız: Watchdog Timer Nedir?

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir