Blog

Hassas Kontrollü Klima Nedir?

hassaskontrolluklimanedir
Uncategorized

Hassas Kontrollü Klima Nedir?

Günümüzde her ölçümün ve işleyişin mükemmel olması için çok çalışılmaktadır fakat insanların gözle görümediği ve hissemediği bazı bazı etkenler bu mükemmel işleyiş için sorun teşkil etmektedir. İnsanlar tarafından hissedilmeyen etkenler ancak bir makinenin yaklaşımıyla fark edilebilir. En ufak farklılıkta büyük sonuçlar doğurabilen sıcaklık ve nem farkı bunlardan biridir. İşte bu sıcaklık ve nem farkının dengelemesi için devreye hassas kontrollü klimalar girmektedir. Peki hassas kontrollü klima nedir ve nerelerde kullanılır. Şimdi sizler için bu iki soruyu cevaplayacağız.

Hassas kontrollü klimalar için sıcaklık ve nemin hassas kontrolünün ve yüksek hava filtreleme standartlarının gerekli olduğu uygulamalarda kesinlikle bulunması gereken, birçok uygulamada kullanılan oldukça geniş bir model aralığına sahip sıcaklık ve nem şartlarını yerine getiren iklimlendirme cihazı diyebiliriz.

Hassas kontrollü klimalar birçok teknik özelliği ile diğer klima türlerinden ayrılmaktadır. Büyük ve geniş alanların iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış olan hassas kontrollü klimalar genel olarak bataryalı bir yapıya sahiptir. Kullanım yeri ve amacı doğrultusunda özellikleri farklılık gösterse de belirgin özellikleri bulunmaktadır. Bu belirgin özelliklere örnek olarak: +10, -10 sıcaklık hassasiyeti, üç kanallı kontrol vanası ve düşük termal ısıtıcıyı sayabiliriz. Tabii ki bunların dışında pek çok belirgin özellikleri mevcuttur.

Hassas kontrollü klimaların seçimi birçok parametre bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Gerekli hesaplamalar yapılmalı ve doğru ürün seçilmelidir.
  • Sağlıklı ve doğru montaj yapılmalıdır.
  • Bilinçli kullanılmalı ve zamanında doğru bakımları yapılmalıdır.

Hassas kontrollü klimaların en büyük avantajı hayati önem taşıyan birçok veriyi, eşyayı kesintisiz ve mükemmel şekilde muhafaza edebilmesidir. Ayrıca yılda 365 gün ve 24 saat çalışma esasına göre tasarlanmışlardır.

Hassas kontrollü klimaların avantajları yanında dezavantajları da vardır. Üretimi zordur montaj ve konfigürasyonda çok sayıda uzman gerektirir bu nedenle cihazların maliyeti oldukça yüksektir. Cihazın kullanılması için montajı yeterli olmaz, aynı zamanda çalışmasını da yapılandıran uzmanlara ihtiyaç duyulur. Boyutları büyük olduğu için uygun teslimat ve nakliye gerektirir. Ayrıca evde kullanım için uygun değildirler sadece teknolojik ve teknik servisler için kullanımları mümkündür.

İklimlendirme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız:  İklimlendirme Nedir?

Hassas Kontrollü Klimalar Nerelerde Kullanılır?

hassaskontrollüklima

Hassas kontrollü klima nedir sorusuna verdiğimiz cevaptan da anlaşılacağı üzere oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Örnek verecek olursak: Meteoroloji laboratuvarları, TV üretim stüdyoları, elektronik eşya depoları, elektrik santrallerinde kontrol odaları, rekstil ve tıbbi laboratuvarlar, telekom istasyonları, Data Center, müzeler, UPS odaları, arşiv odaları, tıp merkezleri, hastaneler, ilaç firmaları ve laboratuvarları, uzay endüstrisi ile ilgili cihazların imalatı gibi birçok örnek daha verilebilir.

Verdiğimiz örnekler üzerinden yorum yapacak olursak, hassas kontrollü klimalar için çoğunlukla veri merkezlerinde, telekomünikasyon sistemlerinin bulunduğu ortamlarda, hassas belge, evrak ve eşyaların olduğu mekanlarda kullanılır diyebiliriz.

Bu yazımızda sizler için hassas kontrollü klima nedir ve nerelerde kullanılır sorularının cevapları verdik. Bu cevaplara ek olarak avantajları, dezavantajları ve seçim parametrelerinden bahsettik.

Laboratuvar iklimlendirme hakkında detyalı bilgi için tıklayınız: Laboratuvar İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir