Blog

Veri Merkezlerinde Rutubet Çözümleri Nelerdir? Rutubet Nasıl Giderilir?

verimerkezlerinderutubetcozumleri
Veri Merkezi İklimlendirme

Veri Merkezlerinde Rutubet Çözümleri Nelerdir? Rutubet Nasıl Giderilir?

Günümüz dünyasında verinin kazanmış olduğu önem, var olan toplumun da bilgi toplumu olarak adlandırılmasına yol açmıştır. Bilginin bu denli yoğun olduğu bir ortamda, veri depolama ve işleme amacıyla kullanılan veri merkezlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Büyük çaplı verilerin toplandığı, depolandığı ve gerekli olması halinde işlendiği veri merkezleri aşırı ısınma, aşırı soğuma ya da rutubet gibi pek çok sorun ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bunlar içerisinde rutubetin yaratmış olduğu tahribat daha yüksektir. Bu yüzden de veri merkezleri rutubet çözümleri önem arz eden bir husustur. Özellikle iklimsel yönden rutubete elverişli olan belgelerde kurulan veri merkezlerinde bu sorun ile daha yoğun bir şekilde karşılaşmak mümkündür.

Rutubet çözümleri arasında yalıtım öne çıkan tedbirlerden biridir. Özellikle veri merkezinin dışsal temasının yüksek olması durumunda ya da zeminin doğrudan toprak ile temaslı olması durumunda yapılacak yalıtım işlemleri sayesinde rutubeti önemli ölçüde azaltmak olanaklıdır. Rutubeti ortadan kaldırmak için alınabilecek bir diğer tedbir de ortam ısısının yükseltilmesidir. Ancak bu normal şartlarda geçerliliği olan bir durumdur. Zira veri merkezleri zaten büyük ölçüde ısı yayan alanlar olduğu için ek olarak daha fazla ısıtma yapılması hasar oluşmasına yol açma potansiyeline sahiptir. Veri merkezlerinde başarılı bir şekilde ısıtma ya da soğutma yapabilmek için iklimlendirme teknolojilerinden yararlanılması büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Veri merkezi iklimlendirme hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız: Veri Merkezi İklimlendirme Çözümleri Nelerdir?

Veri Merkezi İklimlendirme

verimerkeziiklimlendirme

Veri merkezi rutubet çözümleri arasında iklimlendirme sistemlerinin kullanılması en etkili yöntemdir. Tüm faaliyetlerin otomatlara bağlı olarak gerçekleştiği bu sistemler sayesinde ortam nemini dengelemek ve istenilen havayı elde etmek mümkündür. Veri merkezi iklimlendirme sistemleri, merkezin belirli alanlarında bulunan sensör, komuta merkezi ve klima ünitelerinden meydana gelmektedir. Komuta merkezi aracılığı ile ortam neminin istenilen seviyeye ayarlanması gereklidir. Bu aşamadan sonra ortamda bulunan alıcılar tarafından nem sürekli olarak ölçülmekte ve gerekli ölçüde ısıtma ya da soğutma işlemi yapılmaktadır.

İklimlendirme işleminin bu denli akıllı teknolojiler ile yapılması hem veri merkezinin güvende kalmasını hem de aşırı sıcak, soğuk ve rutubet oluşumunun önlenmesini sağlamaktadır. Ancak rutubet çözümleri açısından son derece verimli olan bu sistemlerden istenilen verimin alınabilmesi için, doğru sistemin seçilmesi ve kullanılması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Seçilecek olan klima ünitelerinin veri merkezinde kullanıma uygun olması ve güç açısından da veri merkezini kontrol edebilecek seviyede olması önemlidir. İklimlendirme sistemlerinin yetersiz kalması, veri merkezlerinde yine bir takım sorunların yaşanmasını beraberinde getirecektir. İklimlendirme sistemlerinin seçiminde göz önünde tutulması gereken bir diğer husus da satıcı firmanın sonradan bakım ve destek hizmetleri sağlıyor olmasıdır. Özellikle sistemin nasıl kullanılacağının tam olarak anlaşılmasına kadar geçecek süre zarfında destek olmak önem arz eden bir konudur. Ayrıca iklimlendirme sistemlerinin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hassas iklimlendirme hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız: Hassas İklimlendirme Nedir ve Nasıl Yapılır? 

Rutubetin Veri Merkezlerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

rutubetveverimerkezi

Rutubet sorunu yalnızca veri merkezlerinde değil, yerleşim yerlerinde ve iş yerlerinde de görülebilen bir sorundur. Veri merkezlerinde bu sorunu önemli hale getiren başlıca iki neden bulunmaktadır. Bunlardan ilki düşük nem nedeni ile sistemlerde meydana gelmesi muhtemel olan deşarj etkisidir. 10 volt değerinde bir deşarj oluşması durumunda veri merkezlerindeki sistemlerin zarar görmesi söz konusudur. İkinci bir neden ise korozyondur. Nem nedeni ile oluşan ve gözle görülmesi zor olan su zerreciklerinin metal aksanlar üzerinde zamanla paslanma ve yıpranma meydana getirmesi son derece olağan bir durumdur. Yani nemin hem fazla olması hem de düşük olması nedeni ile sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden de rutubeti dengeleyecek biçimde rutubet çözümleri kullanılmalıdır.

Rutubetin veri merkezlerinde yaratmış olduğu zararlar yalnızca donanımlar ile alakalı da değildir. Veri merkezlerinde çalışan personelin sağlığı açısından da rutubet son derece olumsuz etkilere sahiptir. Çalışanların uzun süre nemli ortamlarda kalması, astıma varabilecek sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte romatizma ve eklem ağrıları da rutubet nedeni ile meydana gelen sağlık sorunlarıdır. Rutubetin yetersiz olması da burunda ve ağızda kurumaların yaşanmasına yol açmaktadır. İklimlendirme sistemleri gibi rutubet çözümleri sayesinde veri merkezlerinde hem cihazlar hem de çalışanlar için daha uygun bir ortam yaratmak mümkündür.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir